Kdy je ideální začít s přípravami na přijímací zkoušky?
Připravit se na osmileté, šestileté, čtyřleté gymnázium nebo střední školu je obtížné a didaktické testy jsou rok od roku těžší. Testy jsou velmi specifické a málokdy se stává, že dítě zvládne přijímací zkoušky bez přípravy, protože na tyto typy úloh je potřeba si zvyknout. V některých oblastech, pokud jim není dlouhodobě věnována pozornost, se příprava neměří na měsíce, ale roky.
Klíčem k efektivní přípravě je dostatek času, informací a rozumně nastavený cíl. Zkuste si společně odpovědět na tyto otázky. Na jakou školu se hlásíte? Jaký zájem byl o školu v minulých letech a jaká byla hranice bodové úspěšnosti? Jaká činnost je pro vaše dítě tou, při které zapomene na celý svět? Co vašemu dítěti dělá radost? Ve kterých oblastech se učí rychleji? Má dítě praktické zkušenosti s oborem, na který se hlásí? Bude výuka probíhat jen v českém jazyce?
Tyto odpovědi zprostředkují základ, který vede k úspěšné přípravě. Správná odpověď na otázku, kdy s přípravou začít neexistuje. Ale praxe mi ukazuje, že čím dříve se začne, tím lépe. Lepší je přípravu přerušit s tím, že všechno běží podle plánu, než naopak.
Vím, že toto rozhodnutí považuje každý rodič za velmi důležité, ale některé oblasti jsou i přesto přehlíženy. Je to především analýza a získávání informací před výběrem budoucího oboru. Rozhodnutí se většinou dělá ve spěchu, na základě toho, jak je daný obor v dané době perspektivní a kolik to přinese peněz. Je třeba si uvědomit, že i když vybereme obor oborů a nejedná se o oblast, na kterou má dítě talent, odsuzujeme ho tím k průměrnosti.