Chyba, chyba a zase chyba

Často říkáme, že žádný učený z nebe nespadl, že chybami se člověk učí, ale neustále trneme hrůzou, že nějakou chybu uděláme. Přitom v této základní lidské moudrosti je to všechno: CHYBAMI SE ČLOVĚK UČÍ. Bez chyb se jednoduše nic nového naučit nemůžeme, proto mě překvapuje, že v našich školách se s tímto “moudrem” téměř nepracuje.  

Chyba, chyba a zase chyba

Chybujme chytře

Zkusme si uvézt jednoduchý příklad dvou lidí. První dělá vše perfektně, má vše jasně nalajnované, vše funguje, vždy ví, jak reagovat. Druhého stíhá komplikace za komplikací, je zmatený, nekoordinovaný. První hodnocení hovoří jasně, lépe je na tom první a v té dané chvíli je to vlastně pravda. Pokud se podíváme víc do hloubky, zjistíme, že druhý se nebojí zkoušet nové věci, pohybuje se mimo komfort a neustále se rozvíjí a roste. První je v zajetých kolejích, uzavřen ve své zóně komfortu, a ač na oko dělá vše správně, nikam se neposouvá a nerozvíjí. Nechci tvrdit, že vzdělávání musí být pouze nějaký sprint. Na druhou stranu, pokud se ocitáte v situacích, které vás baví a naplňují, tak proč ne. 

V douceni-jinak.cz vytváříme přátelské a zároveň motivační prostředí. Chyby jsou žádoucím prostředkem k dosažení vytyčených cílů, protože opravdu, chybami se člověk učí… A jak to máte vy, bojíte se chybovat, nebo přešlapy vnímáte jako skoky kupředu?